Nadácia Leukémie je verejnoprospešná, nezisková organizácia s celoslovenskou pôsobnosťou, ktorá podáva pomocnú ruku ľuďom chorým na leukémiu a iné hematologické ochorenia.
Každým rokom stúpa počet detí aj dospelých s hematologickými a inými malignitami, poruchami krvotvorby, ktorým nádej na zdravý a plnohodnotný život prináša zväčša až úspešná transplantácia krvotvorných buniek.
Liečba našich pacientov na úrovni súčasných poznatkov v dnešnej finančnej situácii je nesmierne náročná. Peniaze od zdravotných poisťovní a od štátu nestačia v plnom rozsahu kryť nákladnú liečbu.
Intenzívna chemoterapia, transplantácia krvotvorných buniek a s nimi spojená podporná liečba je veľmi drahá — náklady na ne sa pohybujú rádovo v desiatkach tisíc eur. Zdravotné poisťovne síce preplácajú náklady na lieky a niektoré špeciálne materiály spotrebované pri transplantácii, ale veľkým problémom zostáva napríklad zakúpenie moderných prístrojov, zabezpečenie ich nákladnej prevádzky a zavádzanie špeciálnych laboratórnych postupov.
Aby sa zvýšila nádej na vyliečenie ťažko chorých, niekoľko lekárov z Kliniky hematológie a transfúziológie Univerzitnej nemocnice (ďalej ako KHaT UN) v Bratislave založilo v roku 1994 Nadáciu Leukémie. Na tejto klinike nadácia vyvíjala svoju činnosť až do leta roku 2003. Dňa 1 júla 2003 prebehla na základe rozhodnutia ministerstva zdravotníctva delimitácia KHaT FN Mickiewiczova do FNsP Bratislava, pracovisko Petržalka, Antolská 11, 851 07 Bratislava. Nadácia Leukémie samozrejme nasledovala svojich pacientov a svoje sídlo umiestnila tiež v UN Bratislava, pracovisko Petržalka.
Naša nadácia vidí svoje poslanie v boji so zákernou leukémiou na viacerých bojových poliach:
Nadácia Leukémie pôsobí na Klinike hematológie a transfúziológie LFUK a SZU (ďalej ako KHaT) v UN Bratislava, pracovisko Petržalka v Bratislave, ktorá ako jediná v Slovenskej republike má akreditáciu na nepríbuzenskú transplantáciu krvotvorných buniek. Pacienti z celého Slovenska hľadajú pomoc na tomto pracovisku.
Transplantácie krvotvorných buniek sa začali vykonávať v roku 1989. Do konca roka 2013 bolo vykonaných 318 príbuzenských transplantácií (od zhodného darcu - súrodenca pacienta), 139 nepríbuzenských transplantácií (od zhodného darcu - dobrovoľníka z registra darcov kostnej drene) a 322 autológnych transplantácií (transplantácia vlastnej kostnej drene pacienta, resp. vlastných krvotvorných buniek).
KHaT úzko spolupracuje aj s Národným registrom darcov kostnej drene, ktorý vyhľadáva a testuje vhodných darcov pre dospelých pacientov a aj pre potreby detskej transplantačnej jednotky. Prví úspešne transplantovaní pacienti žijú už viac ako 20 rokov. Jeden z nich sa po transplantácii oženil a stal otcom, iná pacientka dva roky po transplantácii porodila dieťatko. Ide pritom o ľudí, ktorí by bez transplantácie s najväčšou pravdepodobnosťou už neboli medzi nami.
Prvá nepríbuzenská transplantácia kostnej drene na Slovensku sa uskutočnila v roku 1999 na KHaT FN od dobrovoľného darcu z Českého národného registra darcov kostnej drene v Plzni. Pacient zvládol transplantáciu úspešne a dnes vedie normálny život.